Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie


Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie to zabytkowa świątynia rzymskokatolicka, która pełni funkcję parafialną oraz stanowi miejsce modlitwy dla członków zakonu franciszkanów reformatów. Jest to również ważne sanktuarium, które jest poświęcone Matce Bożej Mirowskiej.

Obiekt zlokalizowany jest w malowniczej dzielnicy Mirów, w mieście Pińczów, które leży w województwie świętokrzyskim. Kościół ten jest częścią dekanatu pińczowskiego w diecezji kieleckiej, co podkreśla jego znaczenie w lokalnej społeczności wiernych.

Historia

W 1587 roku biskup Piotr Myszkowski zainicjował budowę kościoła na Mirowie, który został ukończony w 1619 roku, dzięki staraniom Ferdynanda Myszkowskiego, syna Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego. W październiku 1683 roku franciszkanie reformaci przybyli do Pińczowa na zaproszenie Stanisława Kazimierza Myszkowskiego. Zakonnicy rozpoczęli opiekę nad świątynią oraz założyli własny klasztor.

Zakonnicy pozostali w klasztorze aż do 1910 roku, kiedy to zmarł ostatni reformat, Innocenty Boniszewski. Po jego śmierci, z inicjatywy władz carskich, klasztor został zlikwidowany. Warto dodać, że jeszcze przed odejściem zakonnika, część zabudowań klasztornych została zaadaptowana na szpital.

Tragedia miała również miejsce podczas I wojny światowej, kiedy to kościół uległ częściowym uszkodzeniom. Pomimo trudności, w 1928 roku reformaci podjęli decyzję o reaktywacji swojej wspólnoty klasztornej.

Obraz Matki Bożej Mirowskiej

Z lewej strony transeptu kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Mirowskiej, który został stworzony na wzór Salus Populi Romani, znanego obrazu z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Obraz, najprawdopodobniej namalowany około roku 1600, powstał na zlecenie Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego w pracowni Tomasza Dolabelli, uznanego malarza nadwornego królów dynastii Wazów, działającego w Krakowie.

Wizerunek ten jest wykonany na deskach i przedstawia Matkę Bożą w postawie stojącej, trzymającą dzieciątko na lewej ręce. W dolnej części obrazu znajdują się wizerunki świętych: Stanisława i Wojciecha.

Początkowo obraz był przechowywany w kaplicy zamku Myszkowskich. W 1683 roku nastąpiło jego przeniesienie do świątyni. Warto także wspomnieć, że w 1992 roku obraz został uhonorowany koronacją przez Józefa Kowalczyka, ówczesnego nuncjusza apostolskiego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Samktuarium Matki Bożej Mirowskiej. Sanktuariapolskie.info. [dostęp 06.07.2014 r.]
  3. Klasztor o.o. Franciszkanów – Reformatów z kościołem Nawiedzenia N.P. Marii. Przechadzka po Pińczowie-Serwis Internetowy Miasta Pińczów. [dostęp 06.07.2014 r.]

Oceń: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:7