Stanisław Sunderland


Stanisław Józef Sunderland to postać, która zasługuje na szczególne uznanie w historii Polski. Urodził się 8 października 1847 roku w Pińczowie, a swoje życie zakończył 9 lipca 1912 roku w Siedlcach.

Był nie tylko adwokatem, ale również pedagogiem, a jego działalność społeczna miała ogromny wpływ na wspólnoty, w których żył i pracował. Sunderland zyskał także miano polskiego posła do rosyjskiej II Dumy Państwowej, co wskazuje na jego zaangażowanie w politykę oraz dążenie do poprawy sytuacji społecznej w Polsce.

Życiorys

Stanisław Sunderland, urodzony w rodzinie żydowskiej, był synem Filipa, który urodził się około 1814 roku i zmarł w 1891 roku. Jego ojciec był właścicielem fabryki w Iłży, a matką była Rozalia z domu Szancer. Warto zauważyć, że Stanisław był wnukiem Lewiego Seliga Sunderlanda. Jego stryjecznym bratem był Seweryn Salomon Sunderland, którego matką była Emma, siostra Stanisława, a jej synem był znany poeta Bolesław Leśmian.

Edukację średnią ukończył w Piotrkowie w 1865 roku, po czym kontynuował naukę na Wydziale Prawnym Szkoły Głównej Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1870 roku. Po odbyciu aplikacji prawniczej osiedlił się w Siedlcach, gdzie od 1872 roku pełnił rolę patrona, a później adwokata przysięgłego. Od 1876 roku prowadził własną kancelarię prawną, która funkcjonowała aż do jego śmierci.

W 1890 roku Stanisław Sunderland znalazł się w gronie założycieli siedleckiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego. W 1906 roku miał znaczący wkład w utworzenie polskiego gimnazjum w Siedlcach, gdzie przez kilka lat uczył elementów prawa. Jego zaangażowanie społeczne nie ograniczało się jedynie do edukacji – w maju 1906 roku był bezskutecznym kandydatem do I Dumy Państwowej. Jednak w lutym 1907 roku zdobył mandat do II Dumy z ramienia Polskiej Partii Postępowej.

W ramach swojej pracy społecznej, Stanisław kierował komitetem pomocy dla ofiar pogromu Żydów, zorganizowanego przez wojsko rosyjskie w 1906 roku, interpelując w tej sprawie na forum Dumy. Po rozwiązaniu Dumy, kontynuował praktykę prawniczą oraz działalność społeczną. Zmarł, pozostawiając po sobie ogromny dorobek.

Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w Siedlcach, w kwaterze protestanckiej na tamtejszym cmentarzu. Warto dodać, że w 1891 roku, wraz z żoną Cecylią z Rozengartów (1859-1934) oraz ich dziećmi, przyjął kalwinizm. Wśród dzieci Stanisława i Cecylii był fotograf Jan Sunderland (1891-1979), a także Maria Stefania Kiełczewska i Zofia Walentyna Swierczewska.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Redzik 2008 r., s. 622-623.
  2. a b c d Brzoza i Stepan 2001 r., s. 201.

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Włodzimierz Wójcik | August Raubal | Andrzej Gwiazda | Grażyna Janus | Artur Górczyński | Leon Jezierski

Oceń: Stanisław Sunderland

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:16