Zalew w Pińczowie


Zalew w Pińczowie to niezwykły sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się w malowniczej, południowo-zachodniej części miasta Pińczów, usytuowanego w województwie świętokrzyskim.

Ten wyjątkowy zbiornik powstał w wyniku poszerzenia oraz pogłębienia lewego starorzecza rzeki Nidy, co przyczyniło się do jego powstania na terenie szczególnie chronionym, otoczonym wałami przeciwpowodziowymi.

Obszar zalewu sprzyja nie tylko rekreacji, ale również ochronie przyrody, oferując różnorodne możliwości dla miłośników aktywnego spędzania czasu w bliskim kontakcie z naturą.

Charakterystyka

„Zbiornik wodny o powierzchni 11,35 hektara, utworzony na podstawie starorzecza Nidy, charakteryzuje się średnią głębokością wynoszącą około 1,94 metra. Maksymalna objętość piętrzenia wód w tym miejscu osiąga 160.000 m³. Woda została zgromadzona w wyniku technicznej regulacji rzeki Nidy i oddana do użytku w 1973 roku. Działania modernizacyjne miały miejsce w latach 80. XX wieku, a po rewitalizacji zbiornika, obiekt został otwarty 1 lipca 2015 roku.

W pobliżu zalewu znajduje się ośrodek wypoczynkowy MOSiR, oferujący szereg atrakcji, w tym wypożyczalnię sprzętu wodnego, camping, pole namiotowe oraz 22 domki i restaurację.

W trakcie budowy zbiornika w 1973 roku wykonano przekop, który znacznie skrócił bieg Nidy. Zmodernizowane koryto, sąsiadujące z ośrodkiem sportu i rekreacji, zostało pogłębione, co przyczyniło się do stworzenia zalewu. Od strony południowo-wschodniej, akwen dotyka drogi wojewódzkiej nr 766, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się most drogowy na Nidzie. Obecnie zlokalizowany jest tam przepust drogowy, który kieruje wodę ze zbiornika do starorzecza, a później do lokalnych mokradeł oraz na dalszy bieg do Nidy, znajdującej się poniżej miasta.

Długość odprowadzalnika wynosi około 1,3 km, a jego spadek oscyluje od 0,16 do 0,37‰. Zasobnik wody czerpany jest z kanału doprowadzającego, który ma długość 1,8 km i spadek 0,42‰, stanowiącego de facto stare koryto Nidy. Woda jest pobierana przez śluzę wpustową, co umożliwia przepływowy charakter zbiornika, z ośmiodniowym czasem przetrzymywania wód.

W kierunku południowych brzegów zalewu przylegają tereny Lądowiska Pińczów.

Przyroda

W zbiorniku wodnym znajdującym się w Pińczowie, można natknąć się na różnorodną faunę rybną, w tym takie gatunki jak karp, lin, leszcz, krąp, szczupak, sandacz, amur, wzdręga, okoń, ukleja, boleń, sum oraz węgorz. Opiekę nad tym zbiornikiem sprawuje koło Polskiego Związku Wędkarskiego z Kielc.

Dodatkowo, w tych wodach występują cztery gatunki małży, z czego dwa z nich zostały sklasyfikowane w Globalnej Czerwonej Liście Gatunków Ginących i Zagrożonych. Taki fakt świadczy o bogactwie bioróżnorodności tego miejsca oraz o potrzebie zachowania środowiska naturalnego.

Turystyka

Nad zalewem w Pińczowie znajduje się niebieski szlak pieszy, nazwany imieniem Wacława Żelichowskiego, który prowadzi turystów w kierunku Wiślicy.

Przypisy

  1. a b c Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 13.08.2020 r.]
  2. a b Redakcja, Zalew PińczowskiUndercarp.pl - [online] [dostęp 13.08.2020 r.]
  3. a b Otwarty po odnowie Zalew Pińczowski jest oblegany przez mieszkańców [online], Echo Dnia Świętokrzyskie, 12.08.2015 r. [dostęp 13.08.2020 r.]
  4. a b ZdzisławZ. Izydor ZdzisławZ., Zalew Pińczowski (zalew Nidy) | wędkarstwo i ryby wędkuje.pl [online], wedkuje.pl, 31.05.2014 r. [dostęp 13.08.2020 r.]
  5. PTTK oddział w Busku-Zdroju - Szlak niebieski [online], busko.pttk.pl [dostęp 13.08.2020 r.]
  6. Niebieski PTTK - Szlak im. Wacława Żelichowskiego | pieszy niebieski [online], TRAIL.PL [dostęp 13.08.2020 r.]
  7. Andrzej Strużyński, OPTYMALIZACJA EKSPLOATACJI ZALEWU PIŃCZOWSKIEGO W CELU ZMNIEJSZENIA JEGO ZAMULENIA, w: INFRASTRUKTURA I EKOLOGIA TERENÓW WIEJSKICH, nr 4/2/2007, PAN, Kraków

Oceń: Zalew w Pińczowie

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:20