Strona Główna

Plaże zapraszają spragnionych orzeźwienia

Słońce praży, woda wrze. Sezon letni uznać trzeba za otwarty. Sprawdźmy, które zbiorniki nadają się do kąpieli, a których należałoby unikać. Jakie czekają na nas niespodzianki i niebezpieczeństwa? Jesteście gotowi do zanurkowania w wody Ponidzia?

 

 

 Pińczów

 

W mieście możemy wybierać spośród rzeki, zalewu i basenu. Jest ciepło więc korzystanie z basenu przesuńmy poza obszar naszych rozważań. Skupmy się na poszukiwaniu bezpiecznej zabawy w wodzie i na świeżym powietrzu. Tutaj specjalną ofertę przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pińczowie. Od 1-wszego lipca, codziennie przez okres wakacji, w godzinach od 10 do 18,  plaża przylegająca do zalewu będzie strzeżona przez ratownika. Oprócz tego MOSiR udostępniać będzie wypożyczalnię kajaków i rowerków wodnych, z których skorzystamy w cenie 10 złotych za godzinę, a za całodobowe wynajęcie dwuosobowego kajaka na spływ Nidą zapłacimy jedyne 35 złotych.

 

Nidę preferują nie tylko kajakarze, ale także amatorzy innych form rekreacji. W wielu miejscach rzeki uformowały się piaszczyste plaże, które z powodzeniem wykorzystywane są do opalania i kąpieli. Zwykle tam gdzie są kąpielowicze woda jest płytka. Jednakże wybierając nieuczęszczane miejsca trzeba mieć świadomość, że gdzieniegdzie woda może sięgać nawet 5 metrów głębokości a nurtowi towarzyszą zdradliwe wiry.

 

Leszcze

 

Dla poszukiwaczy czystej i przewidywalnej wody idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu jest zalew Pompa w Leszczach. Malowniczo położony w otoczeniu unikatowej przyrody spotykanej w ponidziańskich rezerwatach florystycznych, jest ponadto doskonałym miejscem do wędkowania, wycieczek rowerowych i spacerów. Obok ogólnodostępnej plaży, znajduje się tam zamknięte kemping-kąpielisko Loch Ness, które swoją ofertę kieruje przede wszystkim do turystów.

 

W położonym nieopodal drugim zalewie obowiązuje zakaz kąpieli, który jednak nie jest ściśle przestrzegany. I trzeba przyznać, że największe ryzyko stwarza nie sam zalew, ale otaczające skały. Wykorzystywane są one bowiem do niebezpiecznej, ale i dość efektownej rozrywki - skoków do wody.

 

 

Pleban i Stawiany

 

Są mniej popularnymi, ale także uczęszczanymi kąpieliskami. Pleban jest wyjątkowo zarośniętym akwenem wodnym. Wokół otacza go las a dno porasta muł. Natomiast zalew w Stawianach utworzony został w wyrobisku powstałym po nieistniejącej kopalni gipsu. Oba zbiorniki nie posiadają miejsc strzeżonej kąpieli.